Oszustwo na Pocztę Polską lub DHL - nie daj się nabrać!

Dziś otworzyłem kolejny spam, który najprawdopodobniej ma na celu zainstalowanie programu szpiegującego lub innego wirusa na komputerze ofiary.
Wiadomość była tak napisana, że niewprawiony użytkownik na 100% daje się nabrać.

Sam tytuł wiadomości widoczny przed jej otworzeniem wzbudza zaufanie a jeszcze jak faktycznie czeka się na jakąś przesyłkę (na czym bazuje spamer), haczyk już jest połknięty.
Poniżej treść wiadomości:

4592828 Twoja przesylka nie zostala dostarczona

Dzień dobry!

Twoja paczka nie została doręczona w wyznaczonym czasie w dniu 19 czerwiec 2015, ponieważ nikt nie otworzył drzwi. Kliknij podany link, żeby otrzymać informacje dotycza ce twojego zamówienia na naszej stronie internetowej. Do odebrania przesyłki należy wydrukować informacje i udać się do najbliższego biura.

Dane dotycza ce twojej przesyłki


Uwaga!
Przesyłkę należy odebrać w cia gu 30 dni, w razie dalszego przechowywania zostanie naliczona kara. Szczegółowe informacje o przechowywaniu oraz pobieranych opłatach znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Z powazaniem,
Poczta Polska.

Tekst "dane dotyczące przesyłki" jest linkiem do witryny, skąd ofiara ma pobrać zarażony wirusem plik do wydruku.
Brak polskich znaków to oczywiście nie jest przypadek, prawdopodobnie spamer chciał uzyskać efekt automatycznej systemowej wiadomości, co oczywiście powoduje odciągnięcie uwagi i dodatkowe uwiarygodnienie całego oszustwa.

Z podobnym schematem miałem już do czynienia kilka dni wcześniej z próbą oszukania mnie przez spamera podszywającego pod firmę DHL.
Wówczas spamer próbował spowodować pobranie zarażonego załącznika.

Wiadomość była nieco lepiej przygotowana niż ta "Poczty Polskiej", tu pojawiły się kolory firmowe DHL.
A treść wyglądała następująco:

Monitorowanie trasy przesylki DHL

DHL Sendungsverfolgung

Numer przesylki 87978549023987578
Produkt / serwis DHL RETOURE
Status od piątek, 05.06.2015 11:06:49 Przesylka zostala zaladowana na samochód do doreczenia.
Doreczono do Przesylka zwrotna do nadawcy
Przejdź do szczegółów przesylki (ZIP-Dokument)

Jako że akurat w danym czasie nic nie zamawiałem i nie spodziewałem się przesyłki byłem na 99,99 przekonany, że to oszustwo.
Szybka analiza maila z którego doręczono te wiadomości wyjaśniła moje wątpliwości ponieważ w obu przypadkach były to dziwne nazwy zagranicznych domen. Jednak ile osób dało się nabrać? To już wie tylko autor tego oszustwa.

Jeżeli mieliście takie podejrzane wiadomości na swoich skrzynkach, opiszcie swoje doświadczdnie/doświadczenia. Jeżeli nie, to zachowajcie ostrożność i nie ściągajcie wszystkiego jak leci na swój komputer.
I oczywiście ostrzeżcie swoich znajomych!

dodaj komentarz:

Imię/Nick: Przepisz liczbę 627:
Uwaga!
BBcode oraz HTML nie działają.

komentarze użytkowników

Rafał
2015-06-30 16:47:12
Ściągnąłem ten syf niby z DHL-a, na szczęście antyvirus zadziałał

Gość
2015-11-24 13:37:28
Ale kto się kurva daje nabrać na takie teksty typu "ponieważ nikt nie otworzył drzwi" albo "w razie dalszego przechowywania zostanie naliczona kara" przecież ŻADNE firmy spedycyjne nie stosują takich zwrotów! Na prawdę nie trzeba być geniuszem aby momentalnie i bez sprawdzania zaplecza wiadomości stwierdzić, że na 100% mamy do czynienia ze szkodliwym spamem. Pozdrawiam

Gość
2016-05-06 17:27:09
Do mnie również przyszedł taki mail z DHL. Od razu wydał mi się podejrzany, ale dla pewności wszedłem na stronę DHL i wkleiłem numer przesyłki, który był podany. Oczywiście nie znalazło takowej, więc po prostu usunąłem ten spam.

Ewelina
2016-09-27 16:12:34
Otrzymałam dwa maila ze UPS mam przesyłkę i wystawioną przez nich fakture na kwote 88.93zł.Dane do faktury w załączniku - okazało się ze to wirus i komputer go wykrył na szczęście!!

Zobacz także
numer 7211 - konkursy radia ESKA, czy zwykłe naciąganie na kasę?
Wiele osób jest uzależnionych od różnych nawet najbardziej nieprawdopodobnych konkursów, jedni grają w lotto inni na automatach a jeszcze inni wydają dziesiątki złotych na konkursy radiowe licząc na to, że pojawia się na antenie i w spektakularny sposób wygrają ogromne pieniądze.
Sprawdź najnisze raty kredytów hipotecznych - porównywarka
Planujesz zakup mieszkania lub domu? Zastanawiasz się jaki bank będzie miał najlepszą ofertę dla Ciebie?
123970411 - to numer, który nęka Was najbardziej w ostatnich dniach
Numer 123970411 jest jednym z najczęściej wyszukiwanym numerem telefonu od kilkunastu dni. Kto ukrywa się po drugiej stronie?
525848992 - zwycięzca tygodniowego rankingu męczących numerów
W poprzednim tygodniu numer 525848992 Was wyjątkowo skutecznie nękał. Potwierdza to ogromna liczba wyszukiwań tego numeru w naszym serwisie. Kto kryje się po drugiej stronie?
Sprawdź średnie spalanie paliwa przez samochód
Kalkulator średniego spalania paliwa pozwoli szybko obliczyć, jak bardzo paliwożerny jest Twój pojazd. Jeżeli chcesz sprawdzić działanie urządzenia pomiarowego w swoim aucie lub twój samochód takowego nie posiada, najlepiej wykonać pomiar w następujący sposób...