Kiedy praca przestaje dawać satysfakcję, czyli gdzie szukać i jak aplikować na nowe stanowisko pracy? [cz. 2]

Pierwsza część artykułu

II Pozwól się odnaleźć

Osoby które chcą zwiększyć swoje szanse na nową pracę powinny również dać się odnaleźć rekruterom, którzy wbrew pozorom bardzo aktywnie szukają kandydatów do pracy również za pośrednictwem portali społecznościowych. Warto zatem rozważyć kwestię założenia konta na portalach typu GoldenLine czy też LinkedIn.

Jeżeli zadbasz o to, aby twój profil został uzupełniony o posiadane doświadczenie zawodowe, wówczas oprócz samodzielnych poszukiwań wymarzonej pracy, otwierasz również szansę na znalezienie siebie jako kandydata przed specjalistami HR, którzy na bieżąco monitorują portale szukając najlepszych kandydatów na pojawiające się wakaty.

III Dokumenty aplikacyjne

Jeżeli znalazłeś już interesujące cię ogłoszenie najwyższa pora zgłosić swoją kandydaturę. Niezależnie od tego czy będzie to aplikacja online czy też osobista, nieodzownym jej elementem będą dokumenty aplikacyjne takie jak CV i list motywacyjny lub inna forma prezentacji w zależności od stanowiska na które aplikujesz. Mam tutaj na myśli m.in. portfolio, rozwiązanie studium przypadku lub inne o które poprosi cię rekruter.

Pamiętaj, że w większości przypadków jest to twój pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą dlatego tak ważne jest aby dokumenty zostały przygotowane w sposób na tyle interesujący aby skłonić rekrutera do zaproszenia cię na spotkanie.

1. CV

Curriculum Vitae [CV] to nic innego jak twój życiorys i podsumowanie osiągnięć zawodowych. Ponieważ osoby, które zawodowo zajmują się rekrutacją często czytają setki dokumentów aplikacyjnych pamiętaj aby informacje zapisywać zwięźle i konkretnie, tak aby CV nie było dłuższe niż 2 strony A4.

Najlepiej nadać mu strukturę w której znajdą się moduły takie jak:

- Imię i nazwisko oraz dane teleadresowe

Jest to stosunkowo oczywiste, jednak na bazie moich doświadczeń wiem, że kandydatom zdarza się o tym zapomnieć. Obowiązkowo napisz swój adres korespondencyjny, telefon oraz e-mail. Opcjonalnie możesz dodać datę urodzenia, jednak stan cywilny jest już naprawdę zbyteczną informacją.

- Doświadczenie zawodowe

Uzupełniając ten moduł pamiętaj aby napisać w jakim okresie, u jakiego pracodawcy i na jakim stanowisku byłeś zatrudniony [niezależnie od formy zatrudnienia]. Bardzo istotne jest też abyś wymienił obowiązki jakie do ciebie należały. Zwróć uwagę aby były to tylko te zadania, w których doświadczenie może być przydatne na stanowisku na które aplikujesz

Wymieniając miejsca w których byłeś zatrudniony również skup się na tych, które potwierdzają twoje kompetencje czyli np. jeżeli aplikujesz na stanowisko Specjalisty ds. Marketingu, a dotychczas pracowałeś w dwóch firmach na analogicznym stanowisku i dodatkowo na studiach jako kelner, z czystym sumieniem możesz pominąć tą informację skupiając się na obowiązkach, które do ciebie należały na stanowiskach o podobnym profilu kompetencyjnym. Oczywiście jeżeli twoje doświadczenie nie jest aż tak bogate napisz wszystko. Dla osoby rekrutującej ważne jest, że byłeś aktywny zawodowo.

- Wykształcenie

W module tym wypisz okres w jakim zdobyłeś wykształcenie, nazwę uczelni, uzyskany tytuł, kierunek oraz specjalizację. Opcjonalnie możesz podać tytuł pracy zaliczeniowej ale bardziej w sytuacji gdy temat ten jest powiązany ze stanowiskiem na które aplikujesz.

W wykształceniu napisz o wszystkich szkołach z wyjątkiem szkoły podstawowej. Jeżeli studiowałeś na kilku kierunkach i/lub możesz pochwalić się również studiami podyplomowymi, śmiało zrezygnuj z informacji o szkole średniej. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że bez matury na studia się nie dostaniesz :D

- Kursy i szkolenia

W tym miejscu wymień wszystkie kursy i szkolenia dzięki którym pogłębiałeś swoją wiedzę i umiejętności w obszarze, który jest istotny z punktu widzenia stanowiska na które aplikujesz. Śmiało możesz pominąć wszystkie związane z twoimi pasjami i zainteresowaniami pozazawodowymi chyba, że są wyjątkowo osobliwe i pomogą ci wyróżnić się na tle innych kandydatów.

- Dodatkowe umiejętnośc

Najczęściej znajdują się tutaj informację nt. poziomu znajomości języków obcych, posiadanych uprawnieniach do obsługi maszyn, prawo jazdy oraz znajomość programów typu Adobe i Microsoft Office

Ty skup się na tych, które z dużym prawdopodobieństwem będziesz wykorzystywał na nowym stanowisku.

- Zainteresowania

Kandydaci najczęściej wpisują film, muzykę i literaturę. Nie popełniaj tego błędu i wymień tylko te na temat których jesteś w stanie naprawdę wiele powiedzieć. Rekruterzy lubią pytać o zainteresowania w kontekście weryfikacji twojej wiarygodności dlatego jeżeli zainteresowań nie posiadasz po prostu pomiń ten moduł.

Opcjonalnie w swoim CV możesz również zamieścić:

- Kluczowe umiejętności/kompetencje

Jeżeli w wybranych obszarach czujesz się wybitny, napisz o tym, podkreśl, wyróżnij. Rekruterzy często czytają CV bardzo wybiórczo dlatego warto zwrócić ich uwagę na kluczowe elementy, które skłonią ich do dogłębnej lektury twojej aplikacji.

Osiągnięcia zawodowe [nagrody/wyróżnienia]

Mówiąc wprost wymień wszystko czym chcesz się pochwalić. Nagrody, wyróżnienia, trudne do zdobycia certyfikaty potwierdzające twoje kompetencje. Jeżeli jesteś Laureatem konkursów napisz o tym koniecznie, jeżeli nie, po prostu pomiń ten element CV

***

Ponieważ, tak jak pisałam wcześniej, CV powinno być stosunkowo jak najkrótsze, a zakres tematyczny jak najszerszy z pomocą przyjdą ci szablony, które możesz bezpłatnie pobrać z Internetu. Oprócz struktury posiadają też ciekawe prezentacje graficzne czyli wszystko to co pomoże przykuć uwagę rekrutera do twojej aplikacji.

I pamiętaj. Pomimo, że perspektywa zmiany pracy jest bardzo kusząca, NIE KŁAM. Uwierz mi, że w trakcie rozmowy rekrutacyjnej każdy rekruter zweryfikuje wiarygodność twojego CV, a jeżeli przyłapie cię na kłamstwie obniży to twoją wiarygodność i szansę na objęcie wymarzonego stanowiska.

2. List motywacyjny

Istotą dobrego listu motywacyjnego jest zawarcie w nim informacji stanowiących uzupełnienie tych znajdujących się w CV. Dublowanie treści o których pisałeś wcześniej, jest bardzo częstym błędem dlatego staraj się go nie popełniać aby zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.

List motywacyjny bardzo często jest składową aplikacji, jednak coraz częściej jest pomijany w wymogach aplikacyjnych jako, że rekruter wszelkie informacje w nim zawarte może pozyskać w trakcie bezpośredniej rozmowy rekrutacyjnej.

Jeżeli jednak ogłoszenie jasno zawiera informacje o konieczności przesłania listu motywacyjnego napisz jednostronicowy list w którym zawrzesz informacje nt. najważniejszych projektów w których brałeś udział, a które stanowią, w twoim odczuciu, największy sukces zawodowy. Wymień również cechy osobowościowe, które posiadasz, a które predysponują cię do pracy na wskazanym stanowisku oraz powody dla których aplikujesz właśnie do tej, a nie innej pracy.

I pamiętaj list motywacyjny to nie twoja biografia. Dokonaj starannej selekcji informacji na swój temat i co, podobnie jak w przypadku CV, jest niezwykle istotne: NIE KŁAM.

***

Gdy masz już CV i list motywacyjny po prostu aplikuj! Jeżeli do tej pory zastosowałeś się do moich wskazówek, oznacza to, że zrobiłeś wszystko co mogłeś, reszta jest w rękach rekruterów. Aby jednak zwrócić uwagę na swoją kandydaturę nie zaszkodzi po około tygodniu od wysłania aplikacji napisać wiadomość z zapytaniem czy dokumenty dotarły i krótkim wyrazem uznania oraz zapewnieniem o chęci podjęcia pracy we wskazanej firmie.

Prawdą jest, że na jedno stanowisko często napływa kilkadziesiąt, a nawet kilkaset aplikacji dlatego tak istotnym jest aby dać się zapamiętać. Powodzenia!autor: Magdalena Ostrowska - ctrlalt.pl
Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów tekstu oraz zdjęć bez zgody włąściciela serwisu enumery.pl jest zabronione.

dodaj komentarz:

Imię/Nick: Przepisz liczbę 673:
Uwaga!
BBcode oraz HTML nie działają.

komentarze użytkowników

Gość
2015-02-26 15:33:15
długi tekst ale warto przeczytać jak się szuka pracy

Zobacz także
227175919 - kto dziś do mnie dzwonił?
dowiedz się więcej na temat numeru 227175919, zapraszamy!
Oszustwo na Pocztę Polską lub DHL - nie daj się nabrać!
Dziś otworzyłem kolejny spam, który najprawdopodobniej ma na celu zainstalowanie programu szpiegującego lub innego wirusa na komputerze ofiary. Wiadomość była tak napisana, że niewprawiony użytkownik na 100% daje się nabrać.
numer 7211 - konkursy radia ESKA, czy zwykłe naciąganie na kasę?
Wiele osób jest uzależnionych od różnych nawet najbardziej nieprawdopodobnych konkursów, jedni grają w lotto inni na automatach a jeszcze inni wydają dziesiątki złotych na konkursy radiowe licząc na to, że pojawia się na antenie i w spektakularny sposób wygrają ogromne pieniądze.
Sprawdź najnisze raty kredytów hipotecznych - porównywarka
Planujesz zakup mieszkania lub domu? Zastanawiasz się jaki bank będzie miał najlepszą ofertę dla Ciebie?
123970411 - to numer, który nęka Was najbardziej w ostatnich dniach
Numer 123970411 jest jednym z najczęściej wyszukiwanym numerem telefonu od kilkunastu dni. Kto ukrywa się po drugiej stronie?