Kiedy praca przestaje dawać satysfakcję,
czyli gdzie szukać i jak aplikować na nowe stanowisko pracy?

Nie od dziś wiadomo, że praca stanowi istotny element naszego życia. Nie jest nieodłącznym jego elementem ponieważ wielu Polaków (w tej grupie przeważają kobiety) przedkłada życie rodzinne nad karierę zawodową, nie zmienia to jednak faktu, że przeważająca część społeczeństwa jest aktywna zawodowa i/lub chciałaby być.

Powody takiego stanu rzeczy są różne. Jedni pracują bo muszą utrzymać siebie i rodzinę, opłacić rachunki, zadbać o przyszłość dzieci i swoją emeryturę. Inni pracują bo cenią sobie wyzwania jakie praca przed nimi stawia, ciągły rozwój, perspektywy awansu, które jednoznacznie dowartościowują i zwiększają naszą atrakcyjność na rynku pracy.

Niezależnie od motywów jakie determinują nasze decyzje zawodowe coraz rzadziej zdarza się, że raz zdobyta praca pozostaje niezmienna aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Zależnie od tego czy sami sterujemy swoją karierą zawodową na skutek ciągłego podnoszenia kompetencji czy też sytuacja życiowa zmusza nas do zmiany, prawda jest taka, że statyczny Polak zmienia pracę 7 razy w ciągu życia. Zatem jeżeli to ty masz wybór i pełną decyzyjność gdzie chcesz pracować warto zadać sobie pytanie:

Kiedy powinienem zacząć poszukiwania nowej pracy?"Ciepła posadka" czy nieustający rozwój
czyli czy i kiedy zacząć poszukiwania nowej pracy

Pamiętasz swoje pierwsze dni w pracy? Ekscytacja przemieszana z niepewnością. Obawa czy na pewno się sprawdzisz i spełnisz pokładane w tobie nadzieje. W miarę upływu czasu emocje te ulegają zmianie. Zależnie od tego czy praca jest dla ciebie satysfakcjonująca czy też nie, odczuwasz zadowolenie, chęć ciągłego podejmowania nowych wyzwań, udziału w nowych projektach, które utwierdzą twojego pracodawcę o twojej wartości jako pracownika lub frustrację z uwagi na monotonię codziennych obowiązków, za niskie wynagrodzenie i mało ambitne zadania.

Oczywiście daleka jestem od tego aby przekonywać do zmiany pracy gdy pojawią się pierwsze oznaki niezadowolona i pierwsze negatywne emocje związane z pracą ponieważ faktem jest, że w każdej pracy w której współpracujemy z innymi osobami dochodzi od czasu do czasu do sytuacji konfliktowych i nieporozumień.

Jeżeli jednak czujesz, że stać cię na więcej, a twoja firma nie jest w stanie wykorzystać twojego potencjału lub otrzymywane wynagrodzenie nie jest adekwatne do branży w której pracujesz i stanowiska które posiadasz jest to niewątpliwy znak, że nadeszła pora rozważenia możliwości zmiany pracy.

W tym miejscu warto podkreślić, że na pewno nie najlepszym wstępem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy jest rezygnacja z obecnej. Wszak desperacja związana z koniecznością pozyskania środków do życia nie jest najlepszym doradcą w wyborze nowej pracy, a nie od dziś wiadomo, że największą szansę na zmianę pracy mają te osoby, które pozostają w stosunku pracy, a ich potrzeba zmiany jest uzasadniona, jednak nie jest konieczna.

Aby nie dopuścić do fazy ostatecznej czyli ogólnego wypalenia, które przekłada się na spadek efektywności, co w perspektywie czasowej może skutkować nawet zwolnieniem z pracy, najlepiej nieustannie ?trzymać rękę na pulsie?. Prawdą jest bowiem, że ?nigdy nie jest tak dobrze aby nie mogło być lepiej? i jeżeli nawet twoja praca przynosi ci ogólne zadowolenie, nowa może przynieść większe.

Od czego zacząć
czyli poszukiwanie pracy krok po kroku

Wbrew pozorom całkowicie naturalnym jest fakt poszukiwania pracy przez osoby, które aktualnie pracę posiadają. Doskonale wiedzą o tym specjaliści HR, którzy odpowiadają za procesy rekrutacyjne w swoich firmach dlatego już na wstępie pozbądź się wszelkich obaw związanych z ewentualnymi konsekwencjami twoich poszukiwań w kontekście obecnego pracodawcy. Pamiętaj, że to ty decydujesz o tym kiedy i jak poinformujesz obecnego pracodawcę o rezygnacji z pracy i złożeniu wypowiedzenia. Nikt inny nie ma prawa tego zrobić.

Ale po kolei.

I Gdzie szukać pracy?

1. Rekrutacje wewnętrzne

Jeżeli cenisz firmę w której obecnie jesteś zatrudniony ale nie dostrzegasz możliwości rozwoju na obecnym stanowisku swoje poszukiwania zacznij od przejrzenia rekrutacji wewnętrznych.

Są one dostępne w Intranetach i CRMach większości firm i korporacji. Bardzo często bowiem zdarza się, zwłaszcza w dużych firmach, że na skutek podniesienia swoich kompetencji obecne stanowisko, które objąłeś kilka lat wcześniej może już nie wykorzystywać twojego potencjału co naturalnie prowadzi do spadku twojej motywacji i zaangażowania. Znasz jednak organizację i wiesz, że w innym departamencie twoje wewnętrzne zasoby mogą zostać lepiej wykorzystane, a prawda jest taka, że o wiele łatwiej zmienić stanowisko niż zakres obowiązków na obecnym, z uwagi na bardzo sztywne struktury organizacyjne

Jeżeli jednak u obecnego pracodawcy nie znalazłeś żadnej alternatywy najwyższa pora zacząć szukać na większą skalę.

2. Portale rekrutacyjne

Najbogatszą bazę ofert pracy znajdziesz nie gdzie indziej jak w Internecie. Najpopularniejsze portale to pracuj.pl, gazetapraca.pl, infopraca.pl etc.

Logując się w portalu masz możliwość skonfigurowania swojej wizytówki w postaci CV oraz indywidualnych ustawień co do preferowanych stanowisk pracy, dzięki czemu systematycznie będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych ofertach w obszarze twoich kompetencji, tak abyś żadnego ogłoszenia nie przeoczył.

3. Znajomi

Jak w każdej sytuacji o chęci zmiany pracy warto poinformować również znajomych i rodzinę. W końcu każdy zna kogoś, kto zna kogoś, kto szuka pracowników. Plusem takiej sytuacji jest również fakt, że jeżeli twój znajomy również pracuje u danego pracodawcy możesz podpytać o zasady współpracy, atmosferę i zarobki - chociaż pamiętaj, że te ustalane są indywidualnie, wszystko zależy od twoich umiejętności negocjacyjnych i posiadanego doświadczenia.

4. Strony internetowe firm

Stosunkowo częstą sytuacją jest również taka, w której zamiast pracy na konkretnym stanowisku bardziej zależy ci na pracy w konkretnej firmie.

Na szczęście większość firm na swoich stronach internetowych posiada zakładkę praca/kariera w której znajdziesz aktualne oferty. Co więcej jeżeli żadne z zamieszczonych ogłoszeń nie dotyczy posiadanych przez ciebie kompetencji możesz napisać na adres e-mail pracownika działu HR wskazany na stronie. Pisząc załącz swoje CV oraz list motywacyjny w którym jasno dookreślisz czemu praca akurat w tej firmie jest dla ciebie tak ważna.

5. Firmy pośrednictwa pracy

Kolejną bazą ofert pracy są firmy pośrednictwa pracy. Firmy takie zajmują się rekrutacją w imieniu firm z którymi współpracują [najczęściej są to firmy, które nie posiadają działu rekrutacji w swoich strukturach lub rekrutacja dotyczy kadry zarządzającej czy też stanowisko wymaga bardzo wysokich i/lub specjalistycznych kompetencji].
Do takiej firmy możesz udać się osobiście aby zarejestrować się w ich bazie kandydatów lub zrobić to samodzielnie za pośrednictwem ich strony internetowej.

przeczytaj część 2

dodaj komentarz:

Imię/Nick: Przepisz liczbę 626:
Uwaga!
BBcode oraz HTML nie działają.

komentarze użytkowników

Gość
2015-02-26 15:33:15
długi tekst ale warto przeczytać jak się szuka pracy

Zobacz także
123970411 - to numer, który nęka Was najbardziej w ostatnich dniach
Numer 123970411 jest jednym z najczęściej wyszukiwanym numerem telefonu od kilkunastu dni. Kto ukrywa się po drugiej stronie?
525848992 - zwycięzca tygodniowego rankingu męczących numerów
W poprzednim tygodniu numer 525848992 Was wyjątkowo skutecznie nękał. Potwierdza to ogromna liczba wyszukiwań tego numeru w naszym serwisie. Kto kryje się po drugiej stronie?
Sprawdź średnie spalanie paliwa przez samochód
Kalkulator średniego spalania paliwa pozwoli szybko obliczyć, jak bardzo paliwożerny jest Twój pojazd. Jeżeli chcesz sprawdzić działanie urządzenia pomiarowego w swoim aucie lub twój samochód takowego nie posiada, najlepiej wykonać pomiar w następujący sposób...
Jak zarobić na allegro, otomoto i olx nie sprzedając kompletnie nic - zobacz jak to robią perfidni oszuści
Kilka tygodni temu w komentarzach na enumery.pl pojawiły się pierwsze zgłoszenia niespotykanego do tej pory typu. Dotyczyły one prób oszukania użytkowników stron pośredniczących w sprzedaży pojazdów. Głównymi ofiarami są sprzedający swoje pojazdy na otomoto, allegro, olx...
Wykonujesz bezpieczne przelewy przez internet? Sprawdź czy na pewno!
W obecnych czasach przelew przez internet to czynność, którą wykonują niemal wszyscy ze względu na wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. No właśnie, czy aby na pewno jest to bezpieczne?