Jak zablokować płatne SMS przychodzące?Płatne usługi SMS to istna plaga w ostatnich czasach.
Na każdym kroku spotykamy liczne konkursy w których nagrodą główną jest samochód lub spora sumka z kilkoma zerami.

Często również Facebookowi "biznesmeni" spamują tablice ofiar niesamowitymi, drastycznymi lub wręcz nieprawdopodobnymi informacjami, które budzą w nas chęć poznania ich treści.
Wystarczy tylko kliknąć w link i zostajemy przekierowani na stronę z tymi "niezwykłymi" faktami z życia gwiazd, bezpruderyjnych kobiet i nastolatków ewentualnie dramatyczne wieści z Twojego miasta.

I tu pojawia się haczyk, sensacyjne treści są owszem dostępne jednak trzeba podać swój numer telefonu na który otrzymamy hasło(kod) do wpisania by uzyskać dostęp. W tym momencie do głosu dochodzi nasza ciekawość, jeżeli jest silniejsza niż rozsądek wpadliśmy w pułapkę.

Własnie dostaliśmy dostęp do unikalnych treści oraz zostaliśmy wpisani na listę subskrybentów płatnych SMS z dziwnymi konkursami, dostarczanych kilka razy w miesiącu lub co gorsza nawet kilka razy dziennie przez organizatora pułapki.
Wszystko oczywiście jest jak najbardziej legalne i zgodne z prawem ponieważ nikt nie czyta regulaminów napisanych "drobnym druczkiem" (w których jest opisany schemat działania usługi), większość ciekawskich akceptuje regulamin nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.
Efekt?
W formie lekkiej mamy rachunek powiększony o 5-10zł czego nie zauważamy przez kilka miesięcy albo wcale.
W wersji okrutnej dostajemy kilka SMS dziennie, dajemy się wciągnąć w gry lub losowania, odpowiadanie na pytania i wysyłanie kolejnych płatnych SMS. Nasza faktura wzrasta o kilkaset(sic!) złotych np. z 50zł do 1000zł - (znam osobiście 2 osoby z takim doświadczeniem).

W obu przypadkach organizator zarabia na naiwności i niewiedzy użytkowników sieci. Wystarczy sobie policzyć jak bardzo opłacalna jest to działalność mnożąc kwotę każdego SMS przez np 1000 osób/miesiąc, które dały się wciągnąć w tę nieczystą grę.
W pierwszym przypadku to 10.000zł z czego część oczywiście trafia do operatora sieci telefonicznej a w drugim nawet 950.000zł.

Podany przeze mnie 1000 osób to jednak tylko liczba przykładowa i jak sądzę osób, które dały się nabrać licząc na zyski lub po prostu chcąc zobaczyć niezwykle ciekawą informację jest o wiele więcej prawdopodobnie jest liczona w dziesiątkach tysięcy.

Oczywiście biznesmeni zarabiający na naszej ciekawości mają w rękawie dziesiątki innych pomysłów jak na przykład usługi lokalizowania niewiernej żony lub męża za pomocą telefonu, sprawdzanie kto oglądał nasz profil na fejsie itp. oczywiście dalszy schemat się powtarza i trzeba wysłać SMS o treści pod nr itd. a następnie nasze pieniądze sprytnie wędrują do kieszeni pomysłodawców.

Jak wypisać się z tej listy i zrezygnować z subskrypcji?

Jeżeli już zorientowaliśmy się, że dokładamy komuś kilka-kilkadziesiąt zł miesięcznie na kolejnego mercedesa, chatę w górach itd. i jeżeli oczywiście nie mamy życzenia tego nadal robić, powinniśmy zrezygnować jak najszybciej z tej usługi. Tylko jak?

Przecież w większości przypadków nawet nie pamiętamy, że wysłaliśmy takiego SMS-a.

Każdy operator dostarcza inny sposób rezygnacji z usług tzw PREMIUM SMS (właściwą nazwą powinno być jednak SPAM SMS).

W Orange

W sieci orange należy wejść na stronę:
http://www.orange.pl/kid,4000377334,id,4000830453,title,Uslugi-Specjalne,article.html
Następnie wybrać w tabelce opcję wypisz się i postępować zgodnie z instrukcjami.

widok na stronie
jak zablokować premium sms w orange

W PLUS

W sieci PLUS nie znalazłem tego typu ułatwiającej formy jednak wg opisu na samym dole tej strony:
http://bok.plusgsm.pl/Scripts/rightnow.cfg/php.exe/enduser/std_adp.php?p_faqid=4122
można dezaktywować spam wysyłając informację na odpowiedni numer.

widok na stronie
jak zablokować premium sms w plusie
Z opisu wynika, że można również pozostawić usługi które nam odpowiadają a także zakładać limity kwotowe na spamowe informacje.

W PLAY

W sieci PLAY natomiast znajduje się równie łatwa metoda na zablokowanie niechcianych wiadomości jak w orange, wygląda nawet że jest łatwiejsza wystarczy że wyślesz SMS o treści STOP na numer 252 (opłata zgodnie z cennikiem, jak za zwykły SMS).

widok na stronie
jak zablokować premium sms w play
Więcej informacji na stronie http://www.play.pl/uslugi/stop-spam/

W T-mobile

Mimo kilkunastu minut poszukiwań z wyjątkiem kilku wypowiedzi na forach internetowych mówiących o tym, że jedynie BOK tego operatora może zaradzić, nie udało mi się znaleźć lekarstwa na sms spam w T-mobile.
Być może specjalnie jest ukryte przed abonentami?
Jeżeli posiadacie informacje na ten temat napiszcie.
enumery.pl/kontakt lub: facebook.com/enumery
dodaj komentarz:

Imię/Nick: Przepisz liczbę 859:
Uwaga!
BBcode oraz HTML nie działają.

komentarze użytkowników

Zobacz także
228884402 - podejrzany numer?
22 888 44 02 to numer bijący rekordy wyszukiwań w ostatnim miesiącu na naszej stronie. Został ponad 25 tysięcy razy wpisany w wyszukiwarkę. Po odebraniu usłyszymy automatyczny komunikat dotyczący konkursu/loterii radia Eska i informację o możliwości wygrania pieniędzy.
227175919 - kto dziś do mnie dzwonił?
dowiedz się więcej na temat numeru 227175919, zapraszamy!
Oszustwo na Pocztę Polską lub DHL - nie daj się nabrać!
Dziś otworzyłem kolejny spam, który najprawdopodobniej ma na celu zainstalowanie programu szpiegującego lub innego wirusa na komputerze ofiary. Wiadomość była tak napisana, że niewprawiony użytkownik na 100% daje się nabrać.
numer 7211 - konkursy radia ESKA, czy zwykłe naciąganie na kasę?
Wiele osób jest uzależnionych od różnych nawet najbardziej nieprawdopodobnych konkursów, jedni grają w lotto inni na automatach a jeszcze inni wydają dziesiątki złotych na konkursy radiowe licząc na to, że pojawia się na antenie i w spektakularny sposób wygrają ogromne pieniądze.
Sprawdź najnisze raty kredytów hipotecznych - porównywarka
Planujesz zakup mieszkania lub domu? Zastanawiasz się jaki bank będzie miał najlepszą ofertę dla Ciebie?