A teraz dobra rada dla wszystkich - poczytajcie sobie ustawę o ochronie danych osobowych

Jeden z naszych użytkowników napisał kilka słów na temat ochrony naszych danych osobowych.
Ponieważ liczba słów w komentarzach jest ograniczona Pan Maciej musiał napisać kilka komentarzy. Postanowiliśmy je połączyć i zacytować w całości by przekaz był czytelny dla wszystkich.
Całość wypowiedzi można w oryginale przeczytać na stronie numeru --> 616220805

" Nie jestem pewien ale będę strzelać - wszyscy którzy narzekacie na ten numer macie swoje komórki w sieci P4 (PLAY).
Od momentu, kiedy się do nich przeniosłem rozdzwonił mi sie telefon z promocjami, wygranymi konkursami itp.
Poczytajcie Wasze umowy i zobaczcie czy macie w nich zaznaczony ptaszkiem punkt zezwalający na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych - wszyscy sprzedawcy z marszu w umowach go zaznaczają, a podpisujący umowy na telefon ich w ogóle nie czytają - wiec na Waszych danych osobowych P4 dodatkowo zarabia.

A teraz dobra rada dla wszystkich - poczytajcie sobie ustawę o ochronie danych osobowych - jest tam paragraf 32, ktory brzmi: Art. 32.

1) uzyskania wyczerpującej informacji, czy taki zbiór istnieje, oraz do ustalenia administratora danych, adresu jego siedziby i pełnej nazwy, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna ?jej miejsca zamieszkania oraz imienia i nazwiska,

2) uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych zawartych w takim zbiorze,

3) uzyskania informacji, od kiedy przetwarza się w zbiorze dane jej dotyczące, oraz podania w powszechnie zrozumiałej formie treści tych danych,

4) uzyskania informacji o źródle, z którego pochodzą dane jej dotyczące, chyba że administrator danych jest zobowiązany do zachowania w tym zakresie w tajemnicy informacji niejawnych lub zachowania tajemnicy zawodowej,

5) uzyskania informacji o sposobie udostępniania danych, a w szczególności informacji o odbiorcach lub kategoriach odbiorców, którym dane te są udostępniane,

5a) uzyskania informacji o przesłankach podjęcia rozstrzygnięcia, o którym mowa w art. 26a ust. 2,

6) żądania uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem ustawy albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane,

7) wniesienia, w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5, pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację,

8) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych w przypadkach, wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania jej danych osobowych innemu administratorowi danych,

9) wniesienia do administratora danych żądania ponownego, indywidualnego rozpatrzenia sprawy rozstrzygniętej z naruszeniem art. 26a ust. 1.

Na podstawie tego artykułu ustawy o danych osobowych wyślijcie zapytanie do tych firm, którym podawaliście dane osobowe, włącznie z firma która do Was wydzwania - zgodnie z prawem będzie ona musiała wskazać, kto udostępnił im Wasze dane osobowe/nr telefonów w innym wypadku sami ukręca na siebie bata za posiadanie nielegalnej bazy danych osobowych - jest ustawowy obowiązek zgłaszania bazy danych osobowych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Dorzucę jeszcze, ze kolejny artykuł zobowiązuje terminowo do udzielenia odpowiedzi:

Art. 33. 1. Na wniosek osoby, której dane dotyczą, administrator danych jest obowiązany, w terminie 30 dni, poinformować o przysługujących jej prawach oraz udzielić, odnośnie do jej danych osobowych, informacji, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1?5a.
Najprostszy sposób działania będzie grzeczne poproszenie telemarketera (osoby, która do Was wydzwania) o podanie z jakiej firmy dzwoni - je żeli się wygada ze z Cook&Fun z Kielc (oczywiście jej adres tez poprosicie), a na komórce wyświetla się telefon kierunkowy z Poznania (061) to poproście by osoba ta podała nazwę firmy, z która widnieje na jej umowie o prace w innym wypadku delikatnie zasugerujcie ze zgłosicie temat do prokuratury o stalking (nękanie) z tego numeru i ze nagrywacie rozmowę. Jeżeli uzyskacie nazwa i adres to pełen sukces - teraz tylko dwa listy polecone z zapytaniem bazując na ustawie o ochronie danych i otrzymacie odpowiedzi skąd te firmy maja Wasze dane osobowe - będziecie wiedzieć kto Wami "handluje".

A tu na koniec wybrane przepisy karne:

Art. 49. 1. Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Art. 51. 1. Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Art. 53. Kto będąc do tego obowiązany nie zgłasza do rejestracji zbioru danych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 54. Kto administrując zbiorem danych nie dopełnia obowiązku poinformowania osoby, której dane dotyczą, o jej prawach lub przekazania tej osobie informacji umożliwiających korzystanie z praw przyznanych jej w niniejszej ustawie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM POWODZENIA W ŚCIGANIU NATRĘTÓW
Maciej S. "


My również wszystkim tego życzymy.
Dziękujemy Panu Maciejowi za ciekawą wypowiedź.

dodaj komentarz:

Imię/Nick: Przepisz liczbę 928:
Uwaga!
BBcode oraz HTML nie działają.

komentarze użytkowników

Gość
2015-04-18 00:22:02
W powyższej notatce podsumowującej, brakło fragmentu z komentarza źródłowego: "Art. 32. 1. Każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych, które jej dotyczą, zawartych w zbiorach danych, a zwłaszcza prawo do: "

Zobacz także
227175919 - kto dziś do mnie dzwonił?
dowiedz się więcej na temat numeru 227175919, zapraszamy!
Oszustwo na Pocztę Polską lub DHL - nie daj się nabrać!
Dziś otworzyłem kolejny spam, który najprawdopodobniej ma na celu zainstalowanie programu szpiegującego lub innego wirusa na komputerze ofiary. Wiadomość była tak napisana, że niewprawiony użytkownik na 100% daje się nabrać.
numer 7211 - konkursy radia ESKA, czy zwykłe naciąganie na kasę?
Wiele osób jest uzależnionych od różnych nawet najbardziej nieprawdopodobnych konkursów, jedni grają w lotto inni na automatach a jeszcze inni wydają dziesiątki złotych na konkursy radiowe licząc na to, że pojawia się na antenie i w spektakularny sposób wygrają ogromne pieniądze.
Sprawdź najnisze raty kredytów hipotecznych - porównywarka
Planujesz zakup mieszkania lub domu? Zastanawiasz się jaki bank będzie miał najlepszą ofertę dla Ciebie?
123970411 - to numer, który nęka Was najbardziej w ostatnich dniach
Numer 123970411 jest jednym z najczęściej wyszukiwanym numerem telefonu od kilkunastu dni. Kto ukrywa się po drugiej stronie?